Word Kısayolları ve Zaman Kazandıran İpuçları

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Office Word’ü kullanırken zamandan tasarruf etmek için klavyeyle hızlı yazım tekniklerini öğrenmeniz yeterli olmaz. Zamanı etkili kullanmanıza yaracak ipucu ve teknikleri öğrenmek işinize yarayacaktır. Bu rehber yazımızda Word kısayollar ve püf noktalarını etkin kullanarak nasıl zamandan tasarruf edebileceğinizi anlatıyoruz. 

  • Otomatik Düzeltme işlevini kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bu özellik sadece hataları düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda uzun kelimelere ve yazıdaki paragraflara kısayollar sağlamasıyla da kullanışlıdır. İstediğiniz ayarları yapabilmek için Word Seçenekleri’ni açın ve “Yazım Denetleme” altından “Otomatik Düzeltme seçenekleri”ne ulaşın.
  • “Yazarken Otomatik Biçimlendir” sekmesini incelediğinize değecek ve zamandan tasarruf edebileceğiniz ipuçlarını bulacaksınız. Örneğin bir kelimeyi kalın yazmak isterseniz, yazdığınız kelimenin başına ve sonuna “*” koyarak kalınlaşmasını sağlayan ayarı etkinleştirebilirsiniz.
  • © ve é gibi özel karakterlerin klavyeden yazılması size zor gelebilir. Bu tip karakterler için kısayollar (örneğin © için Alt+0129) mevcut olmasına rağmen onları nerede bulacaksınız? Çok kolay. Ekle şeridinden “Simge > Tüm Simgeler”i. Açılan pencerede simgelerin kısayollarını görebilir veya Otomatik Düzelt seçeneğiyle daha kolay hatırlayabileceğiniz bir tuş kombinasyonu hazırlayabilirsiniz.
  • Yazdığınız metnin tutarlı ve güzel görünmesinin en iyi yolu Word’ün stillerini kullanmaktır. Varsayılan ayarlar beklentilerinizi karşılamazsa metninizi stilinize uygun olarak yazın, metninizi seçin ve ardından uygun bir stile (Normal veya Aralık Yok gibi) sağ tıklayarak “Seçime Uyması İçin <Stil Adı> Adını Güncelle” deyin.
  • Ayrıca Normal veya Aralık Yok gibi hazır stilleri kullanmak yerine kendiniz yeni stiller ortaya çıkarmak isterseniz, Stiller çubuğunun altından Stiller Penceresi’ni açıp Yeni Stil tuşuna basarak stilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.
  • Eğer yazdığınız metinler içinde sürekli bazı bölümleri seçmeniz gerekiyorsa bazı kısayollara alışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bir kelimeyi seçmek için çift tıklayın, tekrar tıklayarak tüm paragrafı seçin. Paragrafın içinden bir cümle seçmek için Ctrl’e basılı tutarken cümlenin herhangi bir yerine tıklayın veya Alt tuşuna basılı tutarken farenize tıklayıp sürükleyerek dörtgen seçim alanı oluşturun.

KİŞİSELLEŞTİRME YAPABİLİRSİNİZ

Office 2010 ve sonraki versiyon kullanıcısıysanız kendi şeritlerinizi oluşturabilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Sürekli kullandığınız favori komutlarınızı tek bir şeride koyarak sekmeler arasında gidip gelmekten kurtulursunuz. Dosya sekmesine bastıktan sonra Seçenekler’e girin ve “Şeridi Özelleştir”i seçin. Buradan mevcut şeritlerin içeriğini değiştirebileceğiniz gibi “Yeni Sekme” seçeneğini kullanarak kendinize özel şeritler de yaratabilirsiniz. Program komutlarını farklı gruplar altında sıralanmış olarak göreceksiniz, yeni şeridinizde komutları istediğiniz gibi yerleştirebilir veya birlikte kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, şerit seçeneklerine veya menüye bakmaksızın daha da fazla zaman kazanmak istiyorsanız, istediğiniz fonksiyonları her zaman el altında olan Hızlı Erişim Çubuğu’na ekleyip kullanabilirsiniz. Word 2010 veya 2007 kullananlar bu menüyü programın sol üst tarafında görebilir. Aşağı oka tıklayın, açılan menüden “Diğer Komutlar”ı seçtiğinizde şeritler için olan seçeneklere ulaşacaksınız. Komutları bir kere yerine yerleştirdikten sonra artık sadece bir tık ötenizde olacaklar.

KOPYALA-YAPIŞTIR BİÇİMLENDİRMESİ

Office 2007 ve sonraki versiyon Word kullananlar, metindeki biçim özelliklerini bir yazı kümesinden diğerine kopyalayabilirler. İstediğiniz biçimi barındıran metni seçin ve ardından Biçim Boyacısı’na tıklayın. İmleciniz fırçaya dönüşünce yeni biçimini vermek istediğiniz metni seçin ve değişimi gözleyin.

EN KULLANIŞLI WORD KISAYOLLARI

Ctrl + Sol Ok/Sağ Ok Bir önceki veya bir sonraki kelimeye gider.

Home/End Geçerli satırın başına veya sonuna gider.

Ctrl + Shift + Home/End İmleçten önceki veya sonraki tüm metni seçer.

Ctrl + L/E/R imlecin bulunduğu paragrafı sola, ortaya veya sağa hizalar.

Ctrl + F/H Arama veya Bul ve Değiştir iletişim penceresini açar.

Ctrl + Boşluk Seçili metnin biçimini kaldırır.

Alt Menülerin, sekmelerin ve Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nun kısayollarını görüntüler.